Preservation Details
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame) |
|---|---|
| Pressed Design | Flowers Only |
| Bouquet Style | Garden |
| Flower Name | Baby's Breath, Ranunculus, Rose |
| Piece Size | 5" x 7" |
| Orientation | Horizontal |
| Background Color | Sage |
| Frame Look | Vintage |
| Bouquet Color Palette | All White |
| Flower Color | White |
| Season | Fall, Spring, Summer, Winter |
| Frame Dimensions | 5" x 7" |
| Matting Options | Unmatted |
| Frame Color | Stone |
| Event Type | Bridal |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Flower Layout | Centered, Full |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Floral Block Size | 3.5" x 5" |
| Floral Block Specifications | 5" x 3.5" Arch |
| Floral Block Shape | Arch |




