Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Boho, Garden |
| Season | Fall, Summer |
| Bouquet Color Palette | Bright Colors, Dark Colors |
| Flower Name | Billy Ball, Carnation, Dahlia, Faux Flowers, Hydrangea, Rose |
| Flower Color | Magenta, Pink, Purple, Red, White, Yellow |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame), Sets |
| Floral Block Size | 3", 4", 5" |
| Floral Block Specifications | 4" x 3.5" Rectangle, 5" x 4" Bookends |
| Floral Block Shape | Bookends, Square |
| Floral Block Flower Layout | Full |
| Floral Block Design | Fabric/Lace, Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 11" x 14" |
| Orientation | Horizontal |
| Pressed Design | Fabric/Lace, Flowers Only |
| Background Color | Naturelle |
| Frame Color | Champagne (Discontinued) |
| Frame Look | Metallic (Discontinued) |
| Matting Options | Double Matted |
| Frame Dimensions | 16" x 20" |




