Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Garden |
| Season | Summer |
| Bouquet Color Palette | All White |
| Flower Name | Lily of the Valley |
| Flower Color | White |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame), Sets |
| Floral Block Size | 3.5" x 4" |
| Floral Block Specifications | 3.5" x 4" Square, Ring Diamond |
| Floral Block Shape | Ring Diamond, Square |
| Floral Block Flower Layout | Centered |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 8" x 10" |
| Orientation | Vertical |
| Pressed Design | Flowers Only |
| Background Color | White |
| Frame Color | Sandwood |
| Frame Look | Wood |
| Matting Options | Unmatted |
| Frame Dimensions | 8" x 10" |




