Preservation Details
| Event Type | Air-Dried, Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Garland |
| Season | Summer |
| Bouquet Color Palette | Pastels |
| Flower Name | Rose |
| Flower Color | Pink |
| Preservation Type | Sets |
| Floral Block Size | 10" |
| Floral Block Specifications | 10" Upright Heart |
| Floral Block Shape | Heart |
| Floral Block Flower Layout | Full |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 16" x 20" |
| Orientation | Vertical |
| Pressed Design | Flowers Only, Miscellaneous Elements |
| Background Color | Sage |
| Frame Color | Espresso |
| Frame Look | Wood |
| Matting Options | Unmatted |
| Frame Dimensions | 16" x 20" |




