Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Boho, Garden |
| Season | Fall, Winter |
| Bouquet Color Palette | Dark Colors, Muted |
| Flower Name | Amaranth, Astilbe, Astrantia, Butterfly Ranunculus, Hydrangea, Ranunculus, Rose, Scabiosa, Snapdragon, Stock, Veronica |
| Flower Color | Green, Mauve, Purple, Red, White |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame), Sets |
| Floral Block Size | 4", 5" |
| Floral Block Specifications | 5" x 4" Bookends |
| Floral Block Shape | Bookends |
| Floral Block Flower Layout | Full |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 12" x 12" |
| Orientation | Square |
| Pressed Design | Flowers Only |
| Background Color | Naturelle |
| Frame Color | Walnut |
| Frame Look | Woodgrain |
| Frame Dimensions | 12" x 12" |




