Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Round |
| Season | Fall |
| Bouquet Color Palette | Bright Colors |
| Flower Name | Ranunculus, Tulip |
| Flower Color | Green, Orange, Purple, White |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame), Sets |
| Floral Block Size | 4", 7" |
| Floral Block Specifications | 7" x 4.3" Arch |
| Floral Block Shape | Arch |
| Floral Block Flower Layout | Full |
| Floral Block Design | Fabric/Lace, Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 5" x 5", 16" x 20" |
| Orientation | Vertical |
| Pressed Design | Fabric/Lace, Flowers Only |
| Background Color | Naturelle |
| Frame Color | Beachwood |
| Frame Look | Woodgrain |
| Matting Options | Double Matted |
| Frame Dimensions | 16" x 20" |




