Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Round |
| Season | Fall, Summer |
| Bouquet Color Palette | Muted |
| Flower Name | Ranunculus, Rose |
| Flower Color | Brown, Pink, White, Yellow |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame), Sets |
| Floral Block Size | 6" |
| Floral Block Specifications | 6" x 6" Square, Ring Diamond |
| Floral Block Shape | Ring Diamond, Square |
| Floral Block Flower Layout | Full |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 11" x 14" |
| Orientation | Horizontal |
| Pressed Design | Flowers Only |
| Background Color | Naturelle |
| Frame Color | Black Tie |
| Frame Look | Solid/Matte |
| Matting Options | Double Matted |
| Frame Dimensions | 16" x 20" |
| Double Matting Colors | White |




