Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Cascading |
| Season | Spring, Summer |
| Bouquet Color Palette | Pastels |
| Flower Name | Carnation, Hydrangea, Lisianthus, Ranunculus, Rose, Stock |
| Flower Color | Blue, Peach, Pink, White |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame), Sets |
| Floral Block Size | 4", 8" |
| Floral Block Specifications | 4" Circle Ornament, 8" Hexagon, Wine Stopper |
| Floral Block Shape | Circle, Hexagon, Ornament, Wine Stopper |
| Floral Block Flower Layout | Centered, Full |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 16" x 20" |
| Orientation | Vertical |
| Pressed Design | Cascading, Flowers Only |
| Background Color | Blue Moon |
| Frame Color | Espresso |
| Frame Look | Wood |
| Frame Dimensions | 20" x 24" |
| Matting Options | Double Matted |
| Double Matting Colors | Blue Moon, White |




