Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Boho, Garden |
| Season | Fall, Spring, Summer, Winter |
| Bouquet Color Palette | Muted |
| Flower Name | Astilbe, Baby's Breath, Calla Lily, Garden Roses, Rose, Veronica |
| Flower Color | Pink, White |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame) |
| Floral Block Size | 10" x 8.75" |
| Floral Block Specifications | 10" x 8.75" Arch, Ring Diamond |
| Floral Block Shape | Arch, Ring Diamond |
| Floral Block Flower Layout | 3/4 Half Full |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 11" x 14" |
| Orientation | Vertical |
| Pressed Design | Ribbons, Stems |
| Background Color | Sage |
| Frame Color | Sandwood |
| Frame Look | Wood |
| Frame Dimensions | 16" x 20" |
| Matting Options | Double Matted |
| Double Matting Colors | Sage, White |




