Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Garden |
| Season | Spring, Summer |
| Bouquet Color Palette | Bright Colors |
| Flower Name | Bunny Tails, Carnation, Dahlia, Delphinium, Lisianthus, Pampas Grass, Ranunculus, Rose, Stock |
| Flower Color | Blue, Green, lilac, Orange, Pink, White |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame), Sets |
| Piece Size | 20" x 24" |
| Orientation | Horizontal |
| Pressed Design | Flowers Only |
| Background Color | Naturelle |
| Frame Color | Sandwood |
| Frame Look | Wood |
| Matting Options | Unmatted |
| Frame Dimensions | 20" x 24" |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Flower Layout | Corner |
| Floral Block Size | 6", 9" x 6.5" |
| Floral Block Specifications | 6" Jewelry Dish, 9" x 6.5" Bookends, Ring Diamond |
| Floral Block Shape | Bookends, Jewelry Dish, Ring Diamond |




