Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Season | Fall, Spring, Summer, Winter |
| Bouquet Color Palette | All White |
| Flower Name | Delphinium, Hydrangea, Rose, Scabiosa, Stock |
| Flower Color | White |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Classic Frame) |
| Piece Size | 8" x 10" |
| Orientation | Horizontal |
| Pressed Design | Flowers Only |
| Background Color | Navy |
| Frame Color | White Tie |
| Frame Look | Solid/Matte |
| Matting Options | Unmatted |
| Frame Dimensions | 8" x 10" |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Flower Layout | Centered, Full |
| Floral Block Size | 6" |
| Floral Block Specifications | 6" Hexagon, Ring Diamond |
| Floral Block Shape | Hexagon |




