Preservation Details
| Event Type | Air-Dried, Bridal |
|---|---|
| Season | Fall |
| Bouquet Color Palette | Pastels |
| Flower Name | Lisianthus, Ranunculus, Rose |
| Flower Color | Pink, White |
| Preservation Type | Sets |
| Floral Block Size | 3", 4" |
| Floral Block Specifications | 4" x 3.5" Rectangle, Ring Diamond |
| Floral Block Shape | Ring Diamond, Square |
| Floral Block Flower Layout | Centered |
| Floral Block Design | Flowers Only, Miscellaneous Elements |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 16" x 16" |
| Orientation | Square |
| Pressed Design | Flowers Only, Invitation, Miscellaneous Elements |
| Background Color | Latte |
| Frame Color | Sandwood |
| Frame Look | Woodgrain |
| Frame Dimensions | 20" x 20" |
| Matting Options | Double Matted |
| Double Matting Colors | Millennial Pink, White |




