Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Round |
| Season | Spring |
| Flower Name | Garden Roses, Peony, Ranunculus |
| Flower Color | Pink, White |
| Preservation Type | Floral Block, Press-3D™, Pressed (Classic Frame) |
| Floral Block Size | 8" x 8" |
| Floral Block Specifications | 8" x 8" Square |
| Floral Block Shape | Ring Diamond, Square |
| Floral Block Flower Layout | Full |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 8" x 8", 16" x 20" |
| Orientation | Square, Vertical |
| Pressed Design | Fabric/Lace, Flowers Only, Invitation |
| Background Color | Latte, Sage |
| Frame Color | Sandwood, White Tie |
| Frame Look | Solid/Matte, Wood |
| Frame Dimensions | 20" x 24", 8" x 8" |
| Matting Options | Double Matted, Unmatted |
| Double Matting Colors | Millennial Pink, White |




