Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Garden |
| Season | Spring, Summer |
| Bouquet Color Palette | Bright Colors |
| Flower Name | Billy Ball, Chamomile, Delphinium, Hellebore, Orchid, Peony, Rose |
| Flower Color | Blue, Green, Orange, Pink, White, Yellow |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Floating Frame), Sets |
| Floral Block Size | 3.5" x 4" |
| Floral Block Specifications | 3.5" x 4" Square |
| Floral Block Shape | Square |
| Floral Block Flower Layout | Centered, Full |
| Floral Block Design | Boutonnière, Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 11" x 14" |
| Orientation | Horizontal |
| Pressed Design | Flowers Only |
| Background Color | Clear |
| Frame Color | Sandwood |
| Frame Look | Woodgrain |
| Matting Options | Unmatted |
| Frame Dimensions | 11" x 14" |




