Preservation Details
| Event Type | Bridal |
|---|---|
| Bouquet Style | Boho, Garden |
| Season | Fall, Spring, Summer, Winter |
| Bouquet Color Palette | Pastels |
| Flower Name | Delphinium, Lisianthus, Rose, Spray Rose, Stock |
| Flower Color | Blue, White |
| Preservation Type | Floral Block, Pressed (Floating Frame), Sets |
| Floral Block Size | 4" |
| Floral Block Specifications | 4" Circle Ornament |
| Floral Block Shape | Circle, Ornament |
| Floral Block Flower Layout | Full |
| Floral Block Design | Flowers Only |
| Floral Block Background Color | Clear |
| Piece Size | 5" x 7" |
| Orientation | Horizontal |
| Pressed Design | Flowers Only |
| Frame Color | Champagne Silver |
| Frame Look | Vintage |
| Frame Dimensions | 5" x 7" |




